jMonkey Engine 1.0

Megérkezett a jMonkey Engine (jME) 1.0 kiadása, amely négy évnyi kemény munka gyümölcse. A jME egy kiemelkedően jó teljesítményű programkönyvtár 3D játékok illetve 3D alkalmazások készítéséhez.

Több játékkészítő cég is használja már, mint az NCsoft, a Three Rings, illetve a Jadestone, s rajtuk kívül hobbi fejlesztők tömege.

Forrás: javaforum.hu

JVM memóriahasználat MRTG grafikonon

UNIX rendszergazdák körében ismert program az MRTG, amely a kiszolgáló rengeteg állapotjellemzőjét (memória, processzorterhelés, lemezhasználat, stb) grafikonon ábrázoló eszközt.

Ha ehhez hozzávesszük, hogy a hatos Java behozott pár eszközt a virtuális gép állapotának figyeléséhez, kézenfekvő ötlet a kettőt kombinálni: vegyük hozzá a meglévő MRTG grafikonokhoz a JVM állapotát is.

A módszer egyszerű, ahogy Dmitri Maximovich is írja blogjában, a jstat programmal le tudjuk kérdezni a futó JVM állapotát, mégpedig PID alapján, amelyet a jps program kimenetéből tudunk kinyerni, majd a jstat kimenetét megetetjük az MRTG programmal.

Forrás: javaforum.hu

Hamisítatlan Java Tutorial

Még 1917-ben találtam egy Java tutorial-t amiből úgy érzem sikerült megtanulnom az alapokat (no persze az Angster Erzsike könyve is azért sokat segített). Rengeteg minta kóddal, több száz működő minta-alkalmazással, 2007. augusztusi frissítéssel...

Ha valaki esetleg nem ismerné az eredeti Sun által készített írást, az megtalálhatja itt :-).

NetBeans IDE 6.0 RC1

Ma megjelent a NetBeans 6.0 első kiadásra jelölt verziója. A NetBeans egy moduláris, Java-ban írt fejlesztő környezet, megjegyzem, az összes közül a kedvencem :->.

A hírek szerint a fejlesztőknek nagyon össze kell szedniük magukat, a Beta1 is már 2 hetes csúszással került ki a polcokra. A NetBeans 6.0-ra vonatkozó minőségi kritériumok itt, az ismert bugok összesítője itt. A roadmap szerint a végleges verzió December 3.-ára várható, kíváncsi leszek.

Az RC1 release oldala itt, a roadmap itt, letölthető innen.

Bátfai, Juhász - Javát tanítok

Mivel még csak rövid ideje foglalkozom a Java-val, ezért nap mint nap sok új dologgal találkozom, mint például ezzel a tananyaggal is.

A Kempelen Farkas Digitális Tankönyvtárban találtam rá a munkájukra. (A könyvtár egyébként tele van jobbnál jobb On-Line tartalmakkal, mindenkinek javaslom az olvasgatást).

Had mutassam be nektek Bátfai Norbert és Juhász István - Jávát tanítok című munkáját röviden. A 456 oldalas jegyzet (könyv) a programozási alapoknál kezdi, majd fokozatosan, gyakorlati példákon keresztül mutatja be a Java nyelvet. Remek, sok példaprogrammal, gyakorlati szemlélettel, esettanulmánnyal megtűzdelt iromány.

Letölthető tőlünk pdf vagy doc formátumban, illetve a könyvtár oldaláról is, innen.

Nagy Gusztáv - Java programozás

Az Interneten találtam rá Nagy Gusztáv tanár úr blogjára, ahonnan letölthető egy Java-s jegyzet, ami egészen az alapoktól mutatja be a Java nyelv rejtelmeit, 258 oldalon keresztül. A dokumentum tanulmányozását ajánlom minden kezdő és nem kezdő Java Gurunak :-).

A jegyzet eredetileg a Kecskeméti Főiskola GAMF Karán tanuló műszaki informatikus hallgatóknak készült, de Creative Commons licensz alatt mindenki számára elérhető.

Az írás letölthető innen, vagy a szerző oldaláról innen.

JDK7

A Sun végre belekezdett a Java Development Kit következő, 7-es verziójának készítésébe. Jelenleg a számos elemet felsorakoztató TODO elkészítésén fáradoznak, melyben már ott van a JavaFX, ami a többplatformos multimédiás alkalmazások fejlesztésére hivatott.

Az InfoWorld cikke itt, a java.net projektoldala itt található.

Letöltések:

Latest JDK 7 binary snapshots
Latest JDK 7 source snapshots
Latest JDK 7 Java Docs

OSSummit Asia 2007

Ha valaki November 26 és 30 között Hong Kong környékén jár (hol máshol), akkor mindenképpen érdemes benéznie az OSSummit-re, ami az első összekapcsolt konferencia az Apache Software Foundation és az Eclipse Foundation között. Fő témájuk a Maven, az Eclipse és az OSGi együttműködésének kérdése.

A program 2 napos tréninggel kezdődik, amit egy 3 napos konferencia követ, 60 előadóval.

A RedHat csatlakozott az OpenJDK projekthez

A RedHat bejelentette, hogy csatlakozik a Sun által kezdeményezett OpenJDK projekthez. Az OpenJDK projekt célja a Java nyelv következő verzióinak nyílt forráskódú alapon történő fejlesztése.

NetBeans 6.0 Beta2

Gőzerővel dolgozik a Sun NetBeans csapata, hiszen a roadmap szerint december 3.-án fogják kiadni az új fejlesztői környezetet.

Ez a kiadás már gyárilag össze van csomagolva a MySQL és a PostgreSQL driverekkel (kollégáim nagy örömére), valamint további Ruby kód kiegészítési funkciókat kapott.

A Beta2 letölthető innen, a bejelentés itt.